Snow Crash

Snow Crash
SzerzőNeal Stephenson
OrszágUSA
Nyelvangol
Témasci-fi (cyberpunk)
Műfajregény
SorozatGalaktika Fantasztikus Könyvek
ElőzőZodiac
KövetkezőGyémántkor
Díjak
  • Ignotus Award for Best Foreign Novel (Perdido Street Station, 2001, To Say Nothing of the Dog)
  • NPR Top 100 Science Fiction and Fantasy Books (26)
  • Grand Prix de l'Imaginaire (Imajica, 1997, Towing Jehovah)
Kiadás
KiadóRoc - Penguin Group
Kiadás dátuma1992
Magyar kiadóMetropolis Media, Fumax
Magyar kiadás dátuma2006, 2020
FordítóKodaj Dániel
Média típusakönyv
Oldalak száma432
ISBN963-87357-0-6
SablonWikidataSegítség
...a snow crash a hackerek egyik kifejezése. Azt jelenti, hogy egy rendszer totálisan összeomlik - amikor a gép már a monitort sem képes vezérelni, .. kavargó hóviharrá változtatva a képpontok precíz négyzetrácsát.

A Snow Crash egy 1992-ben megjelent science fiction regény Neal Stephenson tollából. A regény a cyberpunk irodalom egyik legfontosabb alkotása, mely már tartalmazza Stephenson későbbi műveinek az alapjait. Ezek közé sorolható a történelem, a nyelvészet, az antropológia, a régészet, a vallás, a számítástechnika, a politika, a kriptográfia, a memetika és a filozófia.

A regény címét (magyarra fordítva ’lavina’) a szerző az In the Beginning… was the Command Line („Kezdetben… vala a parancssor”) című esszéjében magyarázta meg, mely szerint a statikus képernyő gyakori hibajelenség volt az első Apple Macintosh számítógépeknél, és ezt meglátva azonnal egy lavina jutott eszébe.

A Snow Crash történetében a sumer nyelv egyfajta firmware programozási nyelvként jelenik meg, és BIOS-szerű hatást gyakorol az emberi agytörzsre. A könyv szereplői szerint a vírus Asera istennő a virtuáltérben lévő megelevenedése, Enki istenség pedig írt egy ellenprogramot, egy úgynevezett „nam-sub”-ot, melynek eredményeképp az emberek elkezdtek különböző nyelven beszélni (hasonlóan a Bábel tornyához). A regény története vegyíti a sumer mitológiákat a posztmodern cyberpunk jellegekkel, és több kritikus szerint Stephenson ki is figurázza a zsánert.

A könyv rövid időn belül óriási népszerűséget ért el, és Stephensont a modern sci-fi-írók legnagyobbjai közé emelte. A Snow Crash-t jelölték a British Science Fiction-díjra 1993-ban,[1] 1994-ben pedig az Arthur C. Clarke-díjra.[2] Stephenson műve hatással volt több, a jövőben megszülető informatikai találmányra is. Ilyen például a Google Föld, a Second Life vagy épp maga az MMORPG jelenség. Eme regénynek köszönhetően terjedt el az „avatár” szó, mint kifejezés a virtuális alteregóra.

Magyar nyelvű kiadása azonban a külföldi sikerek ellenére csak jóval később, 2006-ban jelent meg az Ulpius-ház Könyvkiadó és a Metropolis Media kiadásában a Galaktika Fantasztikus Könyvek-sorozat egyik első könyveként. Később, 2020-ban a Fumax kiadó adta ki a regényt, javított fordítással és kemény fedeles kivitelben.

  1. 1993 Award Winners & Nominees. Worlds Without End. (Hozzáférés: 2009. október 24.)
  2. 1994 Award Winners & Nominees. Worlds Without End. (Hozzáférés: 2009. október 24.)

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search